Nyugdíjasok figyelem, jön az emelés ismét!
Nyugdíjasok figyelem, jön az emelés ismét!
Nyugdíjasok figyelem, jön az emelés ismét! A kormány friss inflációs előrejelzése szerint a 2025-ös évre 4,5 százalékos inflációval kell számolni, amely jelentős mértékben meghaladja a korábban várt 3,2 százalékos szintet.
A prognózis módosítása közvetlen hatással van a nyugdíjak alakulására is, mivel az állam köteles a nyugdíjasokat kompenzálni, ha a tényleges infláció meghaladja az év elején tervezett értéket.
A bejelentés nyomán pluszjuttatás érkezhet a nyugdíjasoknak 2025 novemberében, amelynek célja, hogy megőrizzék a nyugdíjak reálértékét a megemelkedett inflációs környezetben.
A kiegészítő nyugdíjemelés a törvény szerint automatikusan jár, ha a tényleges infláció magasabb az év elején megállapított mértéknél.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a közösségi oldalán számolt be a részletekről. Mint írta, a kormány 91 milliárd forintos kompenzációval számol, amelyből fejenként átlagosan 39 600 forint juthat a jogosultaknak.
Az összeget két részletben, novemberben és decemberben kaphatják meg az érintettek, hasonlóan a korábbi évek gyakorlatához.
A nyugdíjasok számára a kompenzáció különösen fontos lehet az emelkedő élelmiszerárak és a rezsiköltségek miatt. A kormány célja, hogy a vásárlóerő csökkenését megakadályozza, ugyanakkor a gazdaságpolitika tervezhetősége miatt szükséges volt a hivatalos inflációs előrejelzés módosítása is.
Az inflációs korrekció nem számít rendkívülinek a magyar nyugdíjrendszerben: az elmúlt években több alkalommal is történt év végi korrekció, amikor a tényleges infláció magasabb volt az előzetesen vártnál.
Ez része annak a rendszernek, amely a nyugdíjasokat igyekszik megvédeni az árszínvonal emelkedésének hatásaitól.
A kiegészítő emelés várhatóan több mint kétmillió ember számára jelent majd egyszeri, de érzékelhető segítséget.
A végleges összeget az ősz folyamán pontosítja majd a kormány, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) aktuális inflációs adatai alapján.
Szakértők szerint bár a kompenzáció indokolt, hosszú távon szükség lehet a nyugdíjemelési rendszer felülvizsgálatára is.
Egyre gyakrabban merül fel ugyanis az igény arra, hogy az éves emeléseket ne csupán inflációhoz, hanem a bérek emelkedéséhez is igazítsák, ahogy az több európai országban már bevett gyakorlat.
Mindezek ellenére a most bejelentett kiegészítő nyugdíjemelés várhatóan segít áthidalni a 2025-ös év hátralévő részét az idősebb korosztály számára, különösen az év végi időszakban, amikor az ünnepi kiadások is megnövekednek.
A kormány ígérete szerint az összeget időben megkapják a jogosultak, akik így számíthatnak a vásárlóerejük megtartására a nehezebb gazdasági helyzetben is.
Nyugdíjasok figyelem – 2025 Júliusban érkezik a pluszpénz!
Nyugdíjasok figyelem – 2025 Júliusban érkezik a pluszpénz!
Nyugdíjasok figyelem – 2025 Júliusban ismét több havi ellátást kapnak az idősek!A nyugdíjtörvény alapján a nyugdíjba vonulás időpontjának megválasztása a nyugdíjkorhatár betöltésétől mint legkorábbi lehetőségtől kezdve több dologtól is függhet írja a New7.hu
Friss hírek: Hirközpont.eu
A legkorábbi időpont
A nyugdíjtörvény 18. §-a szerint öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, és rendelkezik legalább húsz év szolgálati idővel. Öregségi résznyugdíj a reá irányadó nyugdíj korhatár betöltése, és tizenöt év szolgálati idő megléte esetén igényelhető.
A nyugdíjkorhatár elérésétől függetlenül, életkorra tekintett nélkül a nők negyven év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátása vehető igénybe a negyven év jogosultsági idő meglététől. A jogosultsági idővel már rendelkező hölgy is „döntési helyzetben” van ettől az időponttól kezdve.
Az időpont elhalasztása – igénybenyújtás később
Ha a nyugdíjjogosultság már bekövetkezett, és nincs olyan ok, körülmény, amely miatt feltétlenül, mihamarabb igénybe kellene venni a nyugdíjat, felmerül a kérdés, mikortól kérjük az ellátást.
A különbség az időpontok között a következő: ha 2025-ben vonulunk nyugdíjba, a nyugellátás összege a 2025. évi szabályok szerint kerül kiszámításra, és már részesülünk a 2026. évi januári nyugdíjemelésben, és a tizenharmadik havi nyugdíj 2026-ban esedékes összegében.
Ha 2026-tól történik a nyugdíjba vonulás, a 2026. évi kiszámítási szabályok szerint történik a nyugdíjszámítás, és az éves januári rendszeres nyugdíjemelésben először 2027-ben részesülünk. 2027-ben lehet első ízben megkapni a tizenharmadik havi nyugdíjat is.
A 2026. évi nyugdíjszámítási szabályokban új elem lesz az ún. valorizációs szorzószámok meghatározása, ami a nyugdíj-megállapítást megelőző év kereseti szintjéhez emeli a korábbi évek kereseti adatait.
Ezek az évente meghatározott szorzók jelentős mértékben hatnak a nyugdíj összegére.
Ha utóbb mégis jobb lenne a korábbi időpont – Nyugdíjasok figyelem – Júliusban ismét több havi ellátást kapnak az idősek!
Abban az esetben, ha 2025-ben mégis a korábbi évben, 2024-ben történő nyugdíj-megállapítás mellett döntenénk, lehetőség van hat hónapra visszamenőleg a nyugellátás igénybevételére, ha a jogosultsági feltételek (az életkor betöltése és a szükséges szolgálati idő, illetve a „nők 40” esetében a negyven év jogosultsági idő) már ebben a korábbi időpontban is teljesültek.
Ha ebben a visszamenőleges időszakban fennállt a munkaviszony, utólag rendezni kell a levont társadalombiztosítási járulékot.
2025 júliusában ezt a megoldást a 2024. kezdetű nyugellátásokkal kapcsolatban már nem lehet alkalmazni, mert ez csak június 30-ig lehetséges a hat hónapos visszamenőleges igényérvényesítési határidő miatt.
Megfontolandó az időpont
Célszerű azt is figyelembe venni, hogy a megszerzett szolgálati idő (például 41 év 360 nap) mikor éri el a következő teljes szolgálati idő évet (ennél a példánál a 42 évet), mert a nyugdíj összegénél a betöltött szolgálatiidő-éveknek van jelentőségük, ha van rá mód, ne hagyjuk „elveszni” a töredéknapokat.
Ha a jogosultság már 2024-ben megszerzésre került, lehet élni a visszamenőleges igényérvényesítéssel is.
Ha a tovább foglalkoztatás megengedett, a nyugdíj megállapítása nélküli tovább dolgozás a nyugdíj összegét kedvezően befolyásolja.
Aki megszerezte a nyugdíjjogosultságot, azaz legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik, és a reá irányadó nyugdíjkorhatár betöltése után a nyugdíj megállapítása nélkül legalább harminc nap szolgálati időt szerez, nyugdíjnövelésben részesül.
ITT a nagy összegző nyugdíjkorhatár-táblázat 2026-ra
ITT a nagy összegző nyugdíjkorhatár-táblázat 2026-ra
Mutatjuk ki mehet nyugdíjba! Pontosan mutatjuk ki mehet nyugdíjba 2025-ben és 2026-ban!!
NYUGDÍJKORHATÁR TÁBLÁZAT 2025-ben!
( Friss hírek )
Így emelik a törvény szerint a nyugdíj korhatárt:
ITT AZ ÚJ ÖSSZEGZŐ NYUGDÍJKORHATÁR TÁBLÁZAT : Pontosan mutatjuk ki mehet nyugdíjba 2025-ben!! Hány éves korban mehet ma nyugdíjba valaki Magyarországon? Mennyi az öregségi nyugdíj korhatár és hogyan számítják ki azt? Az öregségi nyugdíjbavonulás korhatára a hatályos törvények szerint jelenleg is évről-évre sávosan emelkedik, így 2023-ban 65 évre növekedett a nyugdíjkorhatár. És mennyi lesz a következő években?
Mutatjuk a részleteket:
A társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára annak, aki
– 1952. január 1-je előtt született, a betöltött 62. életév,
– 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183. nap,
– 1953-ban született, a betöltött 63. életév,
– 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183. nap,
– 1955-ben született, a betöltött 64. életév,
– 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183. nap,
– 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév
Ki jogosult öregségi résznyugdíjra 2025-ben?
Öregségi résznyugdíjra az jogosult, aki:
– az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte, és
– legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik. – írja a Nyugdíj portál.
Ha Ön élete folyamán több uniós országban is dolgozott, elképzelhető, hogy az érintett országok mindegyikében nyugdíjjogosultságot szerzett.
Nyugdíjigényléskor Önnek abban az országban kell kérelmével a nyugdíjhatósághoz fordulnia, ahol él , vagy ahol utoljára dolgozott. Ha Ön soha nem dolgozott abban az országban, ahol jelenleg él, akkor a lakhelye szerinti ország továbbítani fogja kérelmét annak az országnak, ahol Ön legutoljára dolgozott.
Ez az ország lesz felelős azért, hogy feldolgozza az Ön kérelmét, és összegyűjtse a befizetett nyugdíjjárulékokról szóló adatokat az összes olyan országból, ahol Ön élete folyamán dolgozott.
Egyes országokban a nyugdíjhatóságnak kell megküldenie Önnek az igénybejelentő lapot, mielőtt Ön eléri az adott országban érvényes nyugdíjkorhatárt. Ha Ön nem kapja meg az igénybejelentő lapot, érdeklődje meg az illetékes nyugdíjhatóságtól, hogy automatikusan megküldik-e majd Önnek a nyomtatványt.
Önnek a nyugdíjba vonulás előtt legalább 6 hónappal érdemes tájékozódnia a nyugdíjigénylésről, mert a folyamat több ország érintettsége esetén hosszúra nyúlhat.
Nyugdíj 2025: Új nyugdíjszabályt vezettek be 2025-től, erről mindenkinek tudnia kell!
Nyugdíj 2025: Új nyugdíjszabályt vezettek be 2025-től, erről mindenkinek tudnia kell!
Nyugdíj 2025: Új nyugdíjszabályt vezettek be 2025-től, erről mindenkinek tudnia kell! Az új szabályok a 2024. december 31-éig keletkezett munkaügyi iratokra, adatokra, foglalkoztatási igazolásokra vonatkoznak – hívja fel a figyelmet az adó.hu.
Hirközpont.eu
Egyszeri segély nyugdíjasoknak, még húsvét előtt érkezik az összeg!
Egyszeri segély nyugdíjasoknak, még húsvét előtt érkezik az összeg!
Egyszeri segély nyugdíjasoknak, még húsvét előtt érkezik az összeg! Az egyszeri segély az öregségi nyugdíjban, özvegyi nyugdíjban, szülői nyugdíjban vagy árvaellátásban részesülő személy részére engedélyezhető, ha olyan élethelyzetbe kerül, amely létfenntartását veszélyezteti, és a havi jövedelme nem haladja meg
Hírközpont
a) a 100.000 forintot, ha a közeli hozzátartozójával közös háztartásban él,
b) a 120.000 forintot az a) pontban nem említett esetben.
Az egyszeri segélyt kérelmező személynek a kérelmében nyilatkoznia kell a havi jövedelméről is.
Nem engedélyezhető egyszeri segély annak a személynek, aki nem nyugdíjban, hanem más ellátásban részesül. Például nem nyújtható a Nyugdíjbiztosítási Alap terhére egyszeri segély a megváltozott munkaképességű személyek ellátásában, rokkantsági járadékban, időskorúak járadékában részesülők számára.
Továbbá nem nyújtható segély annak a nyugdíjasnak sem, aki
- előzetes letartóztatásban van, szabadságvesztés büntetését tölti, vagy
- tartós bentlakásos szociális intézményben él (ideértve az ápolást, gondozást nyújtó intézményt, a rehabilitációs intézményt, a lakóotthont), vagy
- a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény szerinti otthont nyújtó ellátásban részesül, illetőleg javítóintézetben van elhelyezve.
Hol és hogyan nyújtható be a kérelem?
A kérelem a „Kérelem-adatlap egyszeri segély igényléséhez” elnevezésű nyomtatványon nyújtható be.
A beadványban meg kell jelölni azokat a különös méltánylást érdemlő körülményeket, és csatolni kell azokat a dokumentumokat, amelyek megalapozhatják a kérelem teljesítését (pl.: egészségi állapotról, közeli hozzátartozó egészségi állapotáról, gyógyszerköltségről, közüzemi díj elmaradásról szóló igazolás stb.).
A nyomtatványt hiánytalanul kitöltve és aláírással ellátva, hozzátartozói nyugellátásban (ideértve az árvaellátást is) részesülő személy esetén a Magyar Államkincstár Központhoz, egyéb esetben a kérelmező lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási igazgatási szervhez, vagy a Magyar Államkincstár Központhoz kell benyújtani.
A nyomtatvány a nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek ügyfélszolgálatain szerezhető be, vagy letölthető a Magyar Államkincstár honlapjáról, illetve a magyarorszag.hu weboldalról.
Milyen időközönként állapítható meg egyszeri segély, és mennyi lehet az összege?
Az egyszeri segély évente csak egy alkalommal állapítható meg. Összege nem lehet kevesebb 15.000 forintnál, de nem haladhatja meg az 50.000 Ft-ot.
Van-e jogorvoslati lehetőség a méltányossági jogkörben hozott döntés ellen?
A döntés ellen a a lakóhely szerint illetékes, közigazgatási kollégiummal rendelkező törvényszékhez lehet keresetet benyújtani a döntés kézhezvételétől számított 30 napon belül
Jöhet az 55 éves nyugdíjkorhatár?
Jöhet az 55 éves nyugdíjkorhatár?
Jöhet az 55 éves nyugdíjkorhatár? Manapság egyre gyakrabban hallani nyugdíjkorhatár-emelésről, így a valóságtól elrugaszkodottnak tűnhet, ha valaki éppen a nyugdíjkorhatár csökkentését szeretné. Pedig a Z generáció pont erre hajlik – írja a Bankmonitor.
Az utóbbi időben egyre többet hallani a nyugdíjkorhatár emeléséről, ám egy friss kutatás szerint a Z generáció tagjai éppen az ellenkező irányba mozdulnának. A Bankmonitor cikke ezt a meglepő trendet és annak lehetséges gazdasági következményeit vizsgálta meg közelebbről.
Egy nemrégiben végzett, 1000 amerikai munkavállalót érintő felmérés eredményei szerint a Z generáció tagjai közül minden ötödik (22%) úgy véli, hogy a nyugdíjkorhatárt 55 év alá kellene csökkenteni. Ez az arány jelentősen magasabb, mint az idősebb generációknál: az Y generáció esetében 11%, az X generációnál 7%, míg a Baby Boomerek körében mindössze 1% gondolkodik hasonlóan.
A generációs szakadék még szembetűnőbb, ha a magasabb nyugdíjkorhatárt vizsgáljuk. Míg a Boomerek fele szerint a korhatárnak 65 és 69 év között kellene lennie, addig a Z generáció tagjainak csupán 23%-a ért egyet ezzel az elképzeléssel.
A nyugdíjkorhatár történelmi perspektívából
A nyugdíjkorhatár kérdésének megértéséhez érdemes történelmi kontextusba helyezni a témát. A 19. század végén, amikor Németországban először vezették be a maihoz hasonló nyugdíjrendszert, a korhatárt 70 évben állapították meg. Akkoriban azonban ez a kor jóval meghaladta az átlagos várható élettartamot, amely férfiaknál 37, nőknél 40 év volt.
Magyarország demográfiai kihívásai
Hazánk egyre inkább elöregedő társadalommá válik, amit a csökkenő születésszám és a növekvő várható élettartam egyaránt befolyásol. Ez a trend komoly kihívások elé állítja a nyugdíjrendszert és a dolgozó korosztályt.
Az eltartottsági ráta alakulása
Elemzésükben megvizsgálták, hogyan alakulna az eltartottsági ráta a jelenlegi 65 éves, illetve egy hipotetikus 55 éves nyugdíjkorhatár esetén. Az eredmények azt mutatják, hogy 2024-ben a 65 éves korhatár mellett egy dolgozó 0,65 nem dolgozót tart el, míg 55 éves korhatárnál ez az arány 1,06-ra emelkedne. A helyzet 2060-ra még súlyosabbá válna: 65 éves korhatárnál 0,84, míg 55 évesnél 1,32 lenne az eltartottsági ráta.
Adóterhek növekedése
A nyugdíjkorhatár csökkentése jelentős adóteher-növekedést vonna maga után. Számításaik szerint 2060-ban, 65 éves nyugdíjkorhatár mellett az újraelosztással kapcsolatos adóteher 46%-os adókulcsot jelentene, míg 55 éves korhatárnál ez 57%-ra emelkedne. Ha figyelembe vesszük az egyéb állami kiadásokat is, az adóteher akár a jövedelmek 77%-át is elérheti 55 éves nyugdíjkorhatár esetén.
A Z generáció tudatos megtakarítási stratégiája
A korai nyugdíjba vonulás egyetlen reális lehetősége az elöregedő társadalmakban a saját nyugdíjmegtakarítás. A Z generáció ebben a tekintetben kifejezetten tudatosnak tűnik: sokan már fiatalon elkezdenek takarékoskodni, kihasználva a kamatos kamat erejét.
„Minél korábban kezd valaki megtakarítani, annál könnyebben érheti el pénzügyi céljait” – hangsúlyozzák a szakértők. A korai kezdés jelentős előnyt jelent azokhoz képest, akik később látnak hozzá a nyugdíjcélú megtakarításhoz.
Összegzésként elmondható, hogy bár a Z generáció vágyik a korai nyugdíjba vonulásra, ennek megvalósítása jelentős gazdasági kihívásokkal járna. A megoldás kulcsa a tudatos, hosszú távú pénzügyi tervezés és megtakarítás lehet, amellyel már fiatal korban megalapozhatják jövőbeli anyagi biztonságukat.